Tıkanan Tuvalet Nasıl Açılır

Tıkanan tuvalet giderlerini açmak eskiden çok zordu ve %90 açılmaz ve kırılması gerekirdi. Tuvalet giderini kırmak demek tadilat yapmak kadar zordur. Tıkanan gider için borunun geçtiği yerler kırılır hattın uzunluğuna göre kırılan alan daha da büyük olabilmektedir. Teknolojinin ilerlemesi ile beraber tesisat teknolojiside gelişmiştir ve bu sorunlar da kırım döküm olmadan çözülmektedir. Robotlu tıkanıklık açma teknoloji ile tıkanan tuvalet nasıl açılır sorunuzu yanıtlamaya devam edeceğiz.

Robotlu kılavuzların yanında kamera teknolojide kullanılmaktadır. Bu cihaz ile hattınızda tıkanıklık neden olur, tekrar tıkanır mı diye tesisatınızı kontrol ediyoruz. İlerleyen zamanlarda tekrar bir sorun çıkarabilir mi bunları öngörmekteyiz. Tıkalı tuvaletlerin açılması için kurumsal firmalar kolaylıklar sunmaktadır. Firmamız gider açma robotu kullanarak sorunları kökünden çözmektedirler.

Bazen de tıkanıklığa sebep olan durum, tesisat borularının yeterli eğime sahip olmadığından  kaynaklı olabilir. Bu durumda robot cihaz burada tıkanıklığı açar. Fakat ilerleyen zamanlarda tekrar tekrar tıkanabilir. Bunun için yapılacak tek şey pimaş boruların değiştirilmesi ile olur.

tıkanan tuvalet nasıl açılır

Evde Tıkanan Tuvalet Nasıl Açılır

Evde tıkanan tuvalet nasıl açılır ve sizlere gerekli olan malzemler nelerdir. Bu malzemeler evde kolayca bulabileceğiniz cisimlerden oluşmaktadır. Bu teknikler ile pimaş boruda çok uzakta olmayan tıkanıklıkları kolayca açabilirsiniz. Bunları denedik sonra da tıkanıklık açılmadıysa profesyenel destek almanız gerekmektedir. Firmamız Dere Tesisat ile iletişim kurabilirsiniz.

Ufak bir tüyo vermek gerekmektedir burada yapmanız gereken ilk şey sadece bir kez sifonu çekmektir. Birden fazla çekilen sifon, tuvaletin taşmasına sebep olabilir. Sifonu çektikten sona dikkat etmeniz gereken husus, tuvalet hangi hızla geri dolduğu dur. Eğer tuvalet hızlıca geri doluyorsa tıkanıklık yakın mesafede, eğer yavaş doluyor ise tıkanıklık daha uzak bir mesafede demektir.

Pompa ile Tıkanan Tuvalet Nasıl Açılır

Tuvalet tıkanıklığını açmak için ilk olarak ihtiyacınız olan araç tuvalet pompasıdır. Tuvalet pompasını kullanmadan önce klozetin içinde su olduğundan emin olun. Pompanın çalışması için tuvalette su olması gereklidir. Uygun pompa seçin. Görselde ki gibi pompayı doğru şekilde klozete yerleştirin ve pompalayın su gitmeye başladıysa sifonu çekin.

 

pompa ile tuvalet tıkanıklığı nasıl açılır

Demir Elbise Askısı İle Tuvalet Açma

Tıkanıklık uzak bir mesafede ise, ince tel kullanmalısınız. Elbise askısını düğüm yerinden çözerek ucuna fazla kalın olmayan bir bez bağlayın. Daha sonra teli klozetin içine sokarak ileriye ve geriye doğru hareket ettirin. Tıkalı bölgeyi bulup açın, klozet açıldığından eminseniz sifonu çekin. Sifonu çektikten sonra su iyi bir şekilde gidiyorsa problem çözülmüşür. Fakat su hala geri taşıyorsa firmamız Dere Tesisat’tan profesyonel destek talep edebilirsiniz. İzmir’in her bölgesine robotlu tıkanaıklık açma hizmet veriyoruz.

Tel ile tıkanan tauvalet nasıl açılır

Kimyasal ve Doğal Yöntemlerle Tıkanan Tuvalet Nasıl Açılır

Doğal yöntemlerle tuvalet gideri açma, 1 çay bardağı karbonat, 1 su bardağı sirke ve sıcak suyu klozetin içine dökün. Bu karışımı yaklaşık 1 ya da 2 saat kadar bekletin. Burada unutulmaması gereken husus. Sirke ve karbonat karışımının sadece organik cisimleri eritecektir. Birde kimyasal açıcılardan faydalanabilirsiniz. Bu yöntem kullanılan markaya göre değişiklik gösterir Güvenliğiniz için gider açma kimyasalı paket üzerindeki prosedürü uygulayınız.

doğal yöntemler ile tıkanan tuvalet nasıl açılır

Tel Susta ile Tıkanan Tuvalet Nasıl Açılır

Bir başka gider açma yöntemi susta kullanmak halk arasında lavabo açma teli olarak ta bilinir. Bu tel robot adı verilen gider açma makinesinin bir nevi manuel ve küçültülmüş halidir. Bu helezon yayı resimdeki gibi klozet içerisine sürün ve tıkandığı noktada yayı çevirmeye başlayın. Tel sıkışma yaptığı zaman tersine çevirerek telin rahatlamasını sağlayın. Suyun çekmeye başlamasının ardından sifonu çekerek kalan atıkları gitmesini sağlayın. Bu yöntemler ile evde tıkanan tuvalet nasıl açılır sorularını cevaplamış bulunuyoruz. Bundan sonrası için artık teknolojinin imkanlarını anlatacağız.

Tel ile tıkanan tavulat nasıl açılır

Robotla Tıkanan Tuvalet Nasıl Açılır

Robot adı verilen kanal açma makinesi kullanmadan önce kameralı sistem ile tıkalı olan tuvalet gideri görüntülenir. Burada dikkat edeceğiniz üzere tek bir cihaz ile tıkanıklık açılamamaktadır. Bu nedenle evinize tesisatçı çağırdığınızda tüm bu teknolojik cihazların ellerinde olup olmadığını sorunuz. Bazı firmalarda kamera olmayıp tıkanıklık açma işlemi yapıldığı duyduk. Kamera olmadığı sürece yapılan iş yarım yapılmış sayılır ve kısa sürede tekrar sorun çıkarabilir. Tıkanan tuvalet nasıl açılır sorusunda en iyi sonucu veren yöntem robotlu ve kameralı tıkanıklık açma işlemidir.
Tuvalet tıkanıklıkları doğru kullanım sayesinde engellenebilir. Tuvalet giderlerine yabancı cisim atılmazsa tıkanıklık büyük bir ihtimalle oluşmaz. Bununla birlikte yine de tuvalet tıkanıklığı meydana gelebilir. Bu gibi durumlarda genellikle evlerde basit yöntemlere başvururuz. Ancak bu yöntemler sorunu geçici olarak çözer ve genellikle bu yöntemler etkisizdir.
 • Cismin parçalanabilen veya parçalanmayan bir cisim olup olmadığı tespit edilir. Burada robot cihazın ucuna uygun aparat takılması için bu önemlidir.
 • Parçalanabilecek bir cisim ise robot cihazın ucuna ona uygun bir aparat takılır.
 • Daha sonra gider içine gönderilen robot cihazın parçalayıcı ucu ile cisim parçalanır ve tıkanıklık açılır.
 • Eğer ki tıkanıklığa sebep olan şey tuvalet kağıdı, sabun, kıl gibi faktörler ise robot cihazın ucuna ona göre aparat takılır.
 • Parçalanamayan cisimler robot cihazın ucuna dolanarak geri çekilir ve tıkanıklık açılmış olur.

Kameralı Tıkanan Tuvalet Nasıl Açılır

Kamera ile tıkanan tuvalet nasıl açılır ve kameralı tıkanıklık açma daha kesin çözümcül bir teknolojidir. Kameralı firmalar her zaman daha çok tercih edilmektedir. bunun sebebi ise müşteriye daha detaylı bilgi verebilmelidir. Robotla tıkanıklık açıldıktan sonra kamera ile tesisat kontrol edilir ve ilerleyen süreçlerde tekrar bir problem çıkarıp çıkarmayacağı gözlemlenir. Şuan ki tıkanıklığın neden kaynaklandığı görüntülenir ve ustalık hatası var mı yok mu bakılabilir. Kameralı tıkanıklık açma teknolojisi ile müşterilerimizin daha daha rahat ve huzurludur. Tesisatlarına ait ileride onları ne beklediği bile gözlemlenebilimektedir.

 • Adresinize gelen uzman ekip öncelikle kameralı görüntüleme cihazını hazırlar.
 • Daha sonra tıkalı tuvaletin giriş kısmından, kamera gidere doğru gönderilir.
 • Kamera boru içinde ilerlerken görüntüleri kameraya aktarır ve aynı zamanda bu görüntüler kayıt edilir.
 • Daha sonra ekrandaki görüntüleri inceleyen konusunda uzman ustalar tıkanıklığa neden olan şeyi tespit ederler.
 • Tıkanıklığa sebep olan cismin türü belirlenir. Parçalanmaya uygun bir cisim mi, yoksa uygun olmayan bir cisim mi olduğu tespit edilir.
 • Daha sonra robot adı verilen cihaz ile tıkanıklığı açma çalışmasına geçilir.
 • Tıkanıklık açıldıktan sonra kamera tekrar gider içine gönderilerek, farklı bir sorun olup olmadığı kontrol edilir.

Tuvalet Tıkanıklığı Neden Olur?

Tuvalet tıkanıklıklarının büyük bir çoğunluğu kullanıcı hatalarından kaynaklıdır. Bununla birlikte bazen ustaların yapacağı hatalardan dolayı da tıkanıklıklar oluşabilir.
 • Tuvalet ve klozetlere atılan yabancı cisimler tıkanıklığın başlıca sebepleridir.
 • Tuvaletlere atılan tuvalet kağıtları ilk sırayı almaktadır. Tuvalet kağıtlarının bir kısmı kalitesiz olduklarından dolayı suda erimezler. Erimeyen tuvalet kağıtları dirsek adı verilen boruların dönüş yerinde birikerek tıkanıklıklara neden olurlar.
 • Tuvaletleri tıkayan bir başka yabancı madde ise hijyenik kadın pedleridir.
 • Tuvalet tıkanıklıkları incelendiğinde tuvalet tıkanıklığına tuvalet fırçalarının başının sebep olduğu da görülmüştür.
 • Çocukların tuvaletlere atmış olduğu oyuncaklar da tıkanıklıklara neden olur.
 • Tuvaletlere atılan küçük şampuan kutuları da tıkanıklıklara neden olur.
 • Kalıp halinde tuvaletlere atılan sabunlar da tıkanıklıklara neden olur.
 • Tuvalet gider borularındaki eğim yetersizliği de tıkanıklıklara neden olur.
Tuvalet tıkanıklıkları doğru kullanım sayesinde engellenebilir. Tuvalet giderlerine yabancı cisim atılmazsa tıkanıklık büyük bir ihtimalle oluşmaz. Bununla birlikte yine de tuvalet tıkanıklığı meydana gelebilir. Bu gibi durumlarda genellikle evlerde basit yöntemlere başvururuz. Ancak bu yöntemler sorunu geçici olarak çözer ve genellikle bu yöntemler etkisizdir.
Tıkla Ara