Su Kaçağı Tespiti

Su kaçağı tespiti kapsamlı bir iştir ve işin ehli profesyonel ekipler tarafından profesyonel cihazlar ile yapılmalıdır. Her kaçak tespit cihazı su sızıntısının tespitini yapamaz.Cihazın kalitesi çok önemlidir fakat ustanın tecrübeside çok önemlidir. Evlerinizde veya işyerlerinzde oluşan su kaçağı sorunu eskiden tespit edilmesi zor bir sorundu.Ustanın tahminine göre fayans kırılır ve su kaçağı bulunursa şansınız var demektedir. Çünkü kaçak bulunamazsa boruların geçtiği her yer kırılacak bir nevi eviniz inşaat haline girecek.Günümüzde teknolojinin ilerlemesi ile bu sorunlarada çözüm bulundu. Su kaçağı tespiti için evinizin her yerini kırıp döktürmeyin firmamız Dere Tesisiat’dan profesyonel destek alın su kaçağını noktasal olarak tespit edelim.Evinizi veya ofisinizi şansa kırdırmak çözüm sunmaz daha çok masraf açar. Dinleme cihazı termal kamera ve nem ölçer cihazları ile su kaçağı bulma hizmeti veriyoruz.

Su kaçakları tahmin olarak bulunmamalı özellikle plastik boru tesisatı yapılmaya başlandıktan sonra. Plastik borunun işçiliği dışarıdan bakıldığında çok basit gibi görünüyor ve plastik kaynak makinesi alan herkes tesisat döşemesi yapmaya başlıyor ve inşaatlarda daire tesisatı işlerini yapılıyor.Plastik boruyu bazı ustalar makul olmayan yollar ile döşüyor ve borunun nerden geçtiği tahmini yapıldığında yanılma oranı çok yüksektir.Bu yanılgılara Dere Tesisat olarak olanak tanımıyoruz. Termal cihazlarımız ile hem sıcak su hemde soğuk su tesisatının geçtiği yerleri net olarak görüyoruz.Boruların geçtiği yerleri gördükten sonra su kaçağı tespiti işlemine geçiyoruz ve diğer kaçak tespit cihazları ile noktasal tespit işlemi gerçekleşiyor.

Su kaçağı tespiti

Su Kaçağı Tespiti Nasıl Yapılır ?

Su kaçağı tespiti nasıl yapılıyor her müşterimizin telefonda sorduğu ilk sorudur.Kaçak su tespiti işlemini nasıl yapıyorsunuz biz Dere Tesisat olarak termal kamera, dinleme cihazı, kanal görüntüleme kamerası ve nem ölçer cihazlarımız ile su kaçağına kaçacak yer bırakmıyoruz.Elimizdeki son sistem cihazlar ile evinizde veya iş yerinde rutubet, alt kat komuşuna sızan su kaçakları gibi sızıntılar tespit edilir.Yazımızın devamında ise yukarıda saydığımızın cihazlar hakkında detaylı bilgileri vereceğiz.

Su kaçağı bulma işleminde kullanılan cihazlar kaliteli ve özellikleri iyi olmalıdır. Son zamanlarda satılan çin malı cihazlar bir çok yanılmaya yol açmaktadır.Çağıracağınız su kaçağı servisi profesyonel ve cihazlar hakkında son derece bilgi sahibi olmalıdır.Cihazlar su kaçağının durumuna göre uygun filtreleme seçeneklerine alınmalı ve en doğru yöntemler ile yanılma payı olmadan bulunmaktadır.

Dinleme Cihazı ile Su Kaçağı Tespiti

Dinleme cihazı olmadan su kaçağı tespiti yapmak çok zordur işiniz şansa kalmış gibidir.Dinleme cihazı olmadan su kaçağı tespiti ancak termal cihaz ile denenebilir fakat su sızıntısı duvarda ise yanılmaya payı çok yüksek.Dinleme cihazı ile ise su kaçağının sesi iyi analiz edilmeli gerekli cihaz ayarları kaçağın şiddetine göre mutlaka ayarlanmalıdır.Su kaçağının şiddetine göre ayarlanmayan cihazlarda ustalara yanılmaya sebep vermketedir.Firmamız 2006 yılındna bu güne cihazlı su kaçağı tespiti hizmeti vermekte olup tecrübe kazanmıştır.

Dinleme cihazlarının kaliteside çok önemlidir piyasada satılan 3-5 bin tl olan cihazlar sonuç vermez kaçak sesini net olarak duyamazsınız.Bu cihazlar ile filtreleme özelliğini kullanmanız mümkün olmadığından noktasal tespitde mümkün olmayacaktır.İyi bir dinleme cihazının fiyarı 30 bin tl’den başlamaktadır.

Termal Kamera ile Su Kaçağı Bulma

Termal kamera ile su kaçağı bulma işlemi birazda ustaların şansına kalmış bir iştir.Kaçak duvarda ise tespiti biraz daha zor olur fakat zeminde ise yanılma payı kısmen duvaradaki kaçağa oranla daha azdır. Termal kameralar dinleme cihazları ile beraber kullanıldığı zaman çok daha iyi bir sonuç alınır. Boruların geçtği yer öncelikle termal cihaz ile taranır ve dinleme sistemine geçilir.Bu yöntem çok daha etkilidir ve her ustada bunu yapmaktadır.Fakat bazı kaçakların tespiti zordur örnek olarka borular daha derindedir bu kaçakların tespiti ustanın tecrübesine kalmıştır.

Su kaçağı tespiti

Nem Ölçer ile Su Kaçağı Tespit

Nem ölçer cihaz duvarlardaki ıslaklığın oranını ölçer.Bu cihaz alan taramasında önemli rol oynar ve kaçağın olduğu bölge alanın daha da daralması konusunda yardımcı cihazdır.Hiç bir zaman noktasal sonuç vermez ama iyi bir yol göstericidir.Nem ölçer cihazlar mutlaka her su kaçağı firmasında olması gerekir.Duvarlarda ki rutubet oranını ,tavanda ki su yayılmasının nereden başladığı konusunda ustalara yol gösterir.

Kanal Görüntüleme Cihazı ile Kaçak Su Tespiti

Kanal görüntüleme cihazı ile pimaş borulardaki yani gider boruların kaçakları bulunmaktadır.İnşaat esnasında yapılan atık su gider borularının hatalı yapımı veya malzemede ki bir hatadan dolayı ilerleyen zamanda oluşan su kaçakları bu cihaz ile tespit edilir.Kanal görüntüleme cihazları pimaş boruların ek yerlerinde ibr hata olup olmadığını ve borularda kırık,çatlak delinme gibi kaçak türlerini göstermektedir.Örnek olarak mobilya montajlarında borunun geçtiği yere vida gelmesi ile delinen yerden su sızıntısı olmaktadır.Daha önce gittiğimiz yerlerde bir çok defa karşılaştık boruya 2 yıl önce mobilya montajı yapılırken vida gelmiş fakat su kaçağı 2 yıl sonra sızıntı yapmaya başlamış.

Su Kaçağı Nedir ?

Su kaçağı sıcak su tesisatı,soğuk su tesisatı ve atık su gider tesisatlarıdır.Sıcak ve soğuk su tesisatı temiz su olarak adlandırılır.Atık su ise pis su gideri olarak adlandırılır.Bu tesisatlarda su sızıntısı ara katlarda oturuyorsanız alt daire komşunuzun tavanında damlama yapmaktadır.Zemin katta otuyruyorsanız binan temeline giden sudur ve aynı zamanda sizin duvarlınıza da rutubet,küf,nemlenme ve koku yapmaktadır.Temiz su tesisat kaçakları alt dairenin tavanında damlama yapan kaçaklardır.Bu tür kaçaklar genellikle tesisat yapılırken hatalı işçilikten dolayı oluşmaktadır.Tesisatı yapan usta iki boruyu birbirine kaynatırken kaynak makinesinin derecesinin doğru olduğuna dikkat etmelidir.Yeterince ısınmayan plastik borular belli bir süre mutlaka su kaçağı sorununa sebep olacaktır.Pis su tesisat kaçağı ise boruların bir birine bağlantısı esnasında ek yerlerinde ki contoların kaymasından dolayı oluyor.Pis su tesisatlarında boruların çatlaması veya kırılması da pis su kaçağının bir başka örneğidir.

Su kaçağı tespiti konusunda mutlaka profesyonel firmalar ile çalışınız.su kaçaklarını tahmini olarak tespit etmek ertık pek mümkün değil.Plastik boruların yapımı kolay olduğu için alakasız yerlerden tesisat geçiriliyor ve tahmini olarak aranan su sızıntısı bulunamıyor.Firmamız Dere Tesisat termal cihazlar ile tesisat borularının nereden geçtiğini tam noktasal olarka görüp su kaçağı tespiti yapmaktadır.

Su Kaçağı Neden Olur ?

Su kaçaklarının çoğunluğu yapılan işçilik hatalarından kaynaklıdır.Örnek vermek gerekirse gittiğimiz her 10 su kaçağı probleminden 9 tanesi işçilik hatasıdır.Temiz su tesisatında su tesisatçısı ustasının kaynak yaptığı esnada boruyu oynatmamalı ve çok ısıtmamalıdır.Pis su tesisatında ise boruların bir birine geçmesi zor olduğu için kimi ustalar ek yerlerinde ki contayı bile takmıyorlar.Bu contalar kesinlikle çıkartılmamalı contası pis su borusu ilerleyen zamanlarda su kaçağına sebebiyet verecektir.Tesisat kaçakları günümüzde noktasal olarak tespit edilmektedir ve tespit esnasında kırma dökme olmamaktadır.

Su Kaçağı Olduğunu Nasıl Anlarsınız ?

Su kaçağının çok farklı örnekleri vardır fakat en çok görünen üç çeşit kaçak vardır.Bu kaçakları tek tek anlatacağız ve sizlere bu gibi durumlarda ne yapılması gerektiğini kaçağı kendiniz bulabilirmisiniz bunları aktaracağız.

Temiz Su Kaçağı Belirtlileri

Temiz su kaçağının belirliteleri eğer zemin kat dairede otuyormuyorsanız alt kat komşunuzun tavanında sarartı, rutubet, pul pul boya dökülmesi ve su damlacıkları görülmektedir.Temiz su kaçağı muslukardan akan suyun tesisatıdır.Temiz su kaçakları dinleme cihazı ve termal kameralı sistem ile tespit edilir ve tamiratı 1-2 fayans krılıp onaralır.

Pis Su Kaçağı Belirtileri

Pis su tesisat kaçağı kanal görüntüleme kamerası ile tespit edilmektedir.Bu cihaz bir nevi endoskopi gibidir tesisatın boruların içine gönderilen kamera ile hata olup olmadığına bakılır.Pis su kaçağı conta kayması, pimaş çatlağı olarak görülmektedir.Pis su boruları yapılırken mutlaka eyim verilmelidir.Pis su kaçağının tamiri temiz su kaçağı tamiri gibi 1-2 seramik kırılarak yapılamaz.Daha geniş alan kırılıp su kaçağı tespiti sonrası tamir işlemi yapılır.

İzmir Su Kaçağı Tespiti Servisi

Firmamız Dere Tesisat İzmir bölgesinde hizmet vermektedir.İzmir’in her ilçesine tesisat servisi veriyoruz ve su kaçağı bulma, tıkanıklık açma ve petek temizleme hizmetimiz ile sorunlarınızı çözüyoruz.Su Tesisatı teknolojisini kullanıp cihazlar ile su kaçak tespiti kırmadan dökmeden yapılmaktadır. Kullanmış olduğumuz kameralı su kaçak tespit cihazları ve doğrulamasını sağlayan akustik dinleme cihazları sayesinde. Sizlerin göremediği duvar arasında oluşan su kaçaklarını nokta atışı buluyoruz.

Genellikle su kaçakları tek bir noktadan oluşmaktadır. Doğru yapılan tespit sayesinde sadece su kaçağının olduğu bölge ufak bir oranda açılarak tamiratı yapılır. Bu sayede eski yöntemlerde olduğu gibi boydan boya duvarlar, fayanslar sadece kaçağı bulmak adına kırılmaz. Eviniz, kırma dökme olmadan tertemiz kalır.

Su kaçaklarının zamanında tamir ettirilmesi önemlidir. Zamana bırakılan veya sonra yaptırırım dedğiniz su kaçakları ilk anda müdahale edilerek yapıldığında çok ufak bir miktar öderken, zamana bırakığ ertelediğiniz su kaçakları daha sonra sizlere çok daha büyük masraflar olarak geri dönecektir.Çünkü zemine iyice yayılan su binanıza ve diğer tesisatlara büyük ölçüde zarar vermektedir.

Su Kaçağı  Belirtileri

Su kaçağı belirtileri nelerdir evinizde su kaçağı olup olmadığını anlamanın bir kaç yolu vardır. İlk olarak ara kat dairede oturuyorsanız ilk işiniz alt daire komşunuz ile temas kurmak. Alt kat komşunuzun tavanında damlama,rutubet,sararma,siyahlaşma,küf,pullanma gibi belirtiler var ise üst daire su kaçak cihazı ile tespit yaptırmalıdır.Eviniz zemin katta ise duvarlarda nemlenme,ıslaklık,rutubet,pullanma ve boya dökülmesi varsa hemen firmamız Dere Tesisat ile iletişime geçebilirsiniz.Kırmdan dökmeden su kaçağı tespiti için bizi arayabilirsiniz İzmir’in tüm ilçelerine hizmet vermekteyiz.

Su Sayacı Sürekli Dönüyorsa

Su sayacı sürekli dönüyorsa ve su faturanız yüksek geliyorsa evinizin tesisatında su kaçağı var demektedir.Peki bu kaçağın yeri nasıl bulunur kırma dökmeden olmadan çözüm.Elektronik cihazlar ile kırmadan dökmeden noktasal su kaçağı bulma işlemi ile su sayacı sürekli dönüyor sorununuzu çözüyoruz.

Tıkla Ara