Su Kaçağı Neden Olur

Su Kaçağı Neden Olur ?

Su kaçağı tesisatlarda arıza oluşması sebebiyle olur. Temiz su ve pis su borularında meydana gelen hasarlardan veya kırık çatlak gibi bir durumda dışarıya sızan suya su kaçağı denir. Ara katlarda oturuyorsanız eğer borularınızdan kaçan su alt komşunuzun tavanın da rutubete veya damlamaya neden olur. Zemin kat daire de oturuyorsanız evinizin duvarlarında küflenme ve rutubetlenme görülür. Dairenizde nem ve koku da su kaçağı olduğuna işarettir.

Su kaçağı neden olur sorusunun net cevabı yukarıda da belirttiğimiz gibi tesisatlarınızda oluşan hasarlardan ve yıpranmadan dolayı olur. Su boruları uzun süre dayanıklı malzemeler kullanılarak üretilmiştir ancak ne kadar dayanıklı olursa olsun kısa zaman içerisinde dayanıklılığını kaybedebilmektedir.

Her sistem gibi sıhhi tesisat sistemlerininde düzenli olarak bakımları gerçekleştirilmezse sorunlar oluşabilir. Sorunlar kimi zaman bakımların yapılmamasından kaynaklansa da kullanıcı hatalarından, üretici veya usta hatasından kaynaklanabilmektedir.

 

Su Kaçağı Nasıl Anlaşılır ?

Su kaçağı neden olur ve nasıl alışılır bir çok evde veya iş yerinde rutubet ve koku görülmektedir. Fakat sizler bunun su kaçağından kaynaklandığını nasıl anlayabilirsiniz. Su kaçağı nasıl anlaşılır aklınıza takılan bu soruyu maddeler jalinde sizler için sıralıyoruz.

Su tesisatı üzerinde meydana gelen sıkıntılar başlıca şu şekildedir:

 • Kullanımlar sonucunda tesisatta oluşan çatlamalar ve kırılmalar.
 • Su kaçağı olan bir dairede, musluklar kapalı olsa bile su sayacı dönmeye devam eder,
 • Su sızıntısı olan bir yapıda, mermer, parke gibi zeminden kabarma veya su sızdırması başlar,
 • Duvarlarda rutubetlenme, nemlenme ve ıslaklık görülür,
 • Alt kat dairenizin tavanlarına su damlayabilir,
 • Zemin katta bulunuyorsanız duvarlarında nemlenme git gide büyüye bilir,

 

 

Su Kaçağı Nasıl Çözülür

Bu durumlardan biri daireniz de veya iş yeriniz de varsa firmamız ile irtibata geçip profesyonel cihazlar ile tesisatınızı kontrol ettirebilirsiniz. Tesisatınızdaki sorunların çözülebilmesi için öncelikle sorununuzun olduğunu anlamanız gerekmektedir. Bu konuyu siz kendi başınıza rahatlıkla halledebilirsiniz. Tesisatlarda meydana gelen sorunlar kullanıcıların görüp fark edebileceği sorunlar olarak tanımlanmaktadır. Her ne kadar sorunların belirlenmesinde tek başınıza rol alabilecek durumda olsanız da çözüm süresi için aynı şeyleri söylemek mümkün olmayacaktır. Tesisattaki sorunun ve yerinin tespit edilmesi için mutlaka bir uzmana başvurmanız, bu işlerden iyi anlayan birinden yardım almanız gerekmektedir.

Su Kaçağı Tespitide Kullanılan Cihazlar

Su kaçağı tespitinde kullanılar cihazların kalitesi çok önemlidir. Sizlerde su kaçağı neden olur sorusunu aklınızdan silmek istiyorsanız firmamız Dere tesisat ile iletişime geçebilirsiniz. Firmaız kullandığı profyonel ve kaliteli cihazlar ile su kaçağı sorunlarınızı kısa sürede çözmektedir.

Dere Tesisat, İzmir’in her bölgesine hizmet sağlayan ve gelişmiş cihazlar kullanan su tesisatçısıdır. Su sızıntısını kırmadan yerin de bulup tamirat işlemini gerçekleştiriyoruz. Garantili ve kalıcı tamirat çalışmaları için firmamızı tercih edin ve yüksek bedeller ödemekten kurtulun.

 • Pimaş örüntüleme kameralı cihazı
 • Akustik dinleme cihazı
 • Nem ve rutubet ölçer cihaz
 • Dedektör ve termal kamera
 • Kanal borusu ve logar tespit cihazı