Su Kaçağı Nasıl Bulunur

Su Kaçağı Nasıl Bulunur

Su kaçağı tespitini nasıl yapıyorsunuz veya su kaçağı nasıl bulunur sorusu bizi her arayan müşterimizin ilk sorduğu sorudur. Mülk sahiplerin evlerinde veya iş yerlerinde herhangi bir uzun çaplı kırım döküm işi istememktedir. Firmamız Dere Tesisat gelişen teknoloji takip ederek su kaçak cihazlarının tamamını bünyesinde bulundurmaktadır. İzmir’in her ilçesine hizmet veren firmamız kırmadan dökmeden su kaçağı tespiti yapmaktadır. Firmamız 1978 yılında meslek hayatına başlamış ve 1991 yılından bu güne aynı konumda hizmet veren kurumsal firmadır.

Su kaçağı nasıl bulunur her su kaçağının tespit cihazı farklıdır. su kaçağının oranına boyutuna ve çeşitine göre değişiyor. Tavandan damlayan su termal kameralar ve akustik cihazlar ile tespit ediyoruz. Tavanınızda veya duvarlarınızda rutubet veya nemlenme varsa bu kaçağı önce nem ölçer cihazı ile daha sonra kameralı cihazlar ile tespit ediyoruz. Su kaçağı nasıl bulunur sorusunun kısa ve öz cevabını sizlere iletmiş oluyoruz. Yazımızın devamında hangi cihaz nasıl kullanılır ve her usta su kaçağı tespiti yapabilir mi bunları analatamaya devam edeceğiz.

su kaçağı nasıl bulunur

Evde Su Kaçağı Nasıl Bulunur

Su kaçağı türleri farklı olabileceği gibi belirtileri de farklı olmaktadır. Örneğin temiz su tesisatında meydana gelen su kaçağını suyun damlama şiddetine göre tahmin edebilirsiniz. Ya da pimaş hattında meydana gelen su kaçağını rutubetin renginden veya kokusundan tahmin edebilirsiniz. Ancak kesin olarak yerini tespit edemezsiniz.

Su sızıntısının nerede olduğunu tespit etmeniz tamamen tahminlere dayalı da olabilir. Örnek olarak su saatinin kullanım olmadığı halde dönemsi su kaçağı olduğu anlamına gelir. Ancak her su kaçağı, su sayacının hızlı dönmesine sebep olmaz. Su kaçağı bazen o kadar ufaktır ki saatlerce akmasına rağmen 1 metreküp su ancak tükenir. Su kaçağı genellikle plastik boruların kaynak hatasından dolayı kaynaklanmaktadır. Bunun dışında tesisat borularında fabrikasyon çatlaklıklarda olabilmektedir. bu çok nadir karşılaşılan bir durum.

Cihaz Olmadan Su Kaçağı Nasıl Bulunur

Tesisattaki su sızıntısının kesin olarak tespit edilebilmesi için elektronik cihazlara ihtiyaç vardır. Fakat eğer konut sahipi inşaat zamanında tesisatın nereden geçtiğini görmüş ve hatırlıyorsa kendiside sonuca ulaşabilir. Tesisatın geçtiği yeri kendi tahminine göre kırıp bakabilir. Fakat su kaçaklarının %95’i yön değiştirerek alt katın tavanında belirti verir. Örnek olarak alt komşunuzun tavanına baktığınızda suyun damaldığı yer sizin lavabonuzun olduğu yere tekabul edebilir. Bu su kaçağının ordaki tesisattan kaynaklandığı anlamına gelmez su kaçağı duş tesisatından bir yerden patlamış sızıntı yoluyla en zayıf noktadan damlıyor olabilir. Bu tahmin sizi yanıltabilir ve boş yere yanlış bir yer kırıp masrafı artırabilirsiniz.Firmamız uzun yıllardır kullandığı elektronik cihazlar ile evdeki su kaçağının yerini kesin olarak tespit etmektedir. Cihaz olmadan su kaçağı nasıl bulunur sorunun cevabı size kalmıştır artık ama gittiğimiz bağzı yerlerde bizleri çağırmadan önce bir kaç yer kırıyorlar fakat sonuca ulaşamıyorlar. Bu durum ev sahibinin banyasuna veya mutfağına daha çok zarar verir ve mevcut fayans veya seramiğin aynısı bulunamamaktadır.

Pimaş Tesisatındaki Su Kaçağı Nasıl Bulunur

Pimaş tesisatındaki su kaçağı nasıl bulunur pimaş boruları için gözlem kameraları vardır. Tesisatçılar olarak bizler genellikle pimaş tesisatlarına pis su tesisatı diyoruz. Pis su kaçağı için gider borularına kameralar ile bakılmaktadır. Kameralar 25 metre kablo uzunluğuna sahiptir ve son derece esnektir. Pisu kaçaklarını tespit etmek için kullanılan en etkili cihazlardır. Tabi pis su kaçağına bakılan cihazın görüntü çözünürlüğü çok önemlidir ki en ince kılcak çatlakları bile görmek için profesyonel cihaz olmalı. Pimaş görüntüleme cihazı ile su kaçağı nasıl bulunur. Lavabonuz altından ve diğer tüm giderlerin girişinden kamera gönderilmektedir ve her pimaş tesisatı teker teker kontrol edilmelidir.

 

Fayans Altında Su Kaçağı Nasıl Bulunur

Fayans altında olan su kaçağı nasıl bulunur bunun için geliştirilen cihazlar ile kırmadan dökmeden tespit yapılmaktadır. Evinize gelen ekiplerimiz temiz su pissu ve kalorifer tesisatınızı test eder ve cihazımız hangi tesisatta sizyal veriyorsa o tesisatın kaçağı aranır. Temiz su kaçağınız var diyelim bunun için akustik dinleme cihazları ile tespit işlemleri devam etmektedir. Su kaçağının hangi fayans ve seramiğin altında ise noktasal olarak tespit edilir.

Kalorifer Tesisatındaki Su KaçağıNasıl Bulunur

Kalorifer tesisatındaki su kaçaklarının temeli kombinin basıncı düşüyor olamsıdır. Bu kalorifer tesisatında ki su kaçağı olabileceği anlamına gelmektedir. Kombinin basıncının düşmesinin iki seçeneği vardır ve iki seçenekte büyük sorun olmadan çözülmektedir. İlk olarak kombi basıncınız düşüyorsa yapmanız gereken kombi servisi ile iletişime geçmek. Kombi servisinizden randevu talep edin ve kombiniz içindeki genleşme tankınızı kontrol ettiriniz. Genleşme tankı içerisinde hava bulunmaktadır. Bu hava zamanla azaldığı için oluşan boşluğa su kaçakmaktadır ve kombiniz basıncı düşmektedir. Bu ilk seçenekti fakat kombi servisi genleşme tankında ve kombide sorun yok raporunu verdiyse eğer geriye kalan tek seçenek kalorifer  tesisatıdır.

Peki kalorifer tesisatındaki su kaçağı nasıl bulunur kalorifer tesisatındaki su kaçağını önlemenin iki yolu vardır. İlk seçenek cihazlar ile tespit etmektir. Bu işlemde kaçak tespiti yapıldıktan sonra tamiratı için kırım döküm işi gerekiyor. Su kaçağı parkenizin altında bir yerde çıkarsa parke masrafı da bu işin cabasıdır. Cihazla su kaçağı tespiti için bilgi almak isityorusunuz üst kısımda daha detaylı anlattık.

Kalorifer tesisatındaki su kaçağı nasıl bulunur sorusunun ikinci seçeneği ve en çok tercih edilen seçenektedir. Kırma dökme olmadan kimyasallar ile su kaçağınızı garantili olarak kapatıyoruz. Kimyasal ilacı tesisatınıza enjekte ediyoruz ve kısa süre içerisnde kaçak durmuş oluyor. Firmamız tarafından tesisatlar için üretilen çatlak onarma özelliğine sahip bir kimyasal ilaç kullanılır. Kimyasal ilacın kalorifer tesisatına hiçbir yan etkisi yoktur. Kalorifer hattında su ile birlikte kalorifer tesisatını dolaşarak borulardaki bütün çatlakları onarma özelliğine sahiptir. Bu sayede kırma dökme olmadan onarım gerçekleştirilmiş olunur.