Rutubet Neden Olur

Rutubet Neden Olur ?

Rutubet kelimesi su ve buharının neme dönüşmesi demektir. Fakat rutubet evlerin yapılarına başta olmak üzere insan sağlığına ve eşyalara da zarar vermektedir. Rutubet oluşumu evlerde sıklıkla karşılaşılan oldukça can sıkıcı bir problemdir. Ağır kokudan duvarlardaki kötü görüntüye hatta çok ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Çoğu zaman renk değişimleri ile kendini belli eder ve önlem alınmadığı takdirde sürekli tekrarlar. Peki gelin hep beraber bakalım rutubet neden olur ve rutubet nasıl engellenir.

Rutubet

 

Rutubet Nasıl Oluşur ?

Rutubet kelimesi su ve buharının neme dönüşmesi demektir. Fakat rutubet evlerin yapılarına başta olmak üzere insan sağlığına ve eşyalara da zarar vermektedir. Rutubet su buharının olduğu her yerde oluşur. Banyolarda, mutfakta ya da evin herhangi bir bölgesinde.

 • Evin içinde kurutulan çamaşırlar
 • Evin içinde yüksek buhar oluşması
 • İç cephede kullanılan yalıtım macunları ve boyalardan kaynaklı rutubet oluşumu
 • Su tesisatınızda oluşan su kaçağı rutubete sebebiyet verebilir
 • Dış Cephe problemleri
 • Kalorifer tesisatında oluşan su kaçakları

Rutubet Olduğu Nasıl Anlaşılır

Rutubet kaba bir tabirle nemlenmedir ve öncelikle kötü bir kokuyla kendisini belli eder. Kötü kokuyu, duvar ve pencere kenarlarındaki renk değişimleri takip eder. Ayrıca duvarlarınızın soğuk olması da evinizde rutubet olduğuna dair iyi bir işarettir. Rutubetin devam etmesi küf sorunun ortaya çıkmasına neden olur ve duvarlarınızda ciddi kararmalar meydana gelir. Sağlam bir şekilde yapılmamış ev hava koşullarına karşı duvardan yağan yağmuru çeker ve içerideki sıcak hava ile nem ve su buharı oluşur, duvarlar terler bu durumda bir süre sonra rutubeti oluşturur. Bazı yeni yapılarda bile bu durum söz konusu olabilir. Yeni yapılar yapılırken mutlaka yalıtımının doğru yapılması gerekmektedir.

termal kamera ile rutubet ölçme

Rutubet Nasıl Engellenir

Rutubet neden olur ve rutubet nasıl engellenir sorusu en çok sorulan sorulardan biridir. Rutubet ıslaklığın ve nemin olduğu yerlerde bir müddet sonra kendini göstermektedir. Rutubetin engellenmesi için önce kaynağının bulunması lazım. Yani rutubet bir su tesisatı kaçağından dolayı oluyorsa su kaçağı tespit edilmeli. Yada su kaçağı dış cepheden kaynaklanıyor ise dış cephe termal kameralar ile taranmalı ve gerekli izolasyon çalışmaları yapılıdır.

 • Rutubet, sıcaklık farklarıyla evin nem miktarının artmasından kaynaklanır. Evde çamaşır kurutmak nem miktarını artırarak rutubet sorununa yol açar. Çamaşırlarınızı açık havada kurutmalısınız.
 • Evinizde yeterli sayıda bitki yetiştirmek, evin nem miktarını dengelerken evde aşırı miktarda bitki bulunması evinizin nemini çok fazla artıracaktır. Bitki yetiştirme konusunda aşırıya kaçmamalısınız.
 • Evinizi belli aralıklarla havalandırmalısınız. Bu duvar iç yüzey sıcaklığının doğru seviyede tutulmasında etkin rol oynar.
 • Nem tutmaz özellikte boyalar kullanmalısınız. Bu boyalar antifungal ve antibakteriyel özellikleri sayesinde küf ve mantar oluşumlarını da engeller.
 • Rutubet oluşumunu engelleyen en etkin çözüm izolasyondur. Ev satın alırken rutubet, küf, ısınamama gibi problemlerle karşılaşmak istemiyorsanız binanızın izolasyonlu olmasına dikkat etmelisiniz.
 • Tesisatınızda bir su kaçağı var ise tespit edilmeli ve onarılmalıdır
 • Dış cepheden kaynaklanıp kaynaklanmadığı mutlaka termak kameralar ile tespit edilemelidir