Reglaj Ayarı

Reglaj Ayarı

Reglaj ayarı dediğimiz olay kalorifer peteklerinin özelliklede kombiye uzak olan peteklerin ısınmasına katkı sağlayacak bir tekniktir. Reglaj adında anlaşılacağı üzere ince düzenlemedir. Reglaj ayarı ile kombiye uzak olan petekleriniz daha az ısındığı için bu teknik bilgi ile can suyu verebilirisiniz. Reglaj ayarı nedir derseniz kombiye uzak olan petekler ısınmıyorsa; ısınması için, peteklerdeki verim düşükse; verimin artması için kalorifer yapılan ayardır.

Reglaj ayarı aslında çoğu insanın bildiği, fakat uygulamadığı bir yöntemdir.  Sanıldığı kadar zor olmayan bu yöntem radyatör vanalarıyla oynama yapılarak yapılan bir ayarlamadır. Kombiye en yakın radyatör muslukları kısılır en uzaktakileri tamamen açılması işlemine reglaj ayarı denir.

Reglaj Ayarı Nasıl Yapılır?

Reglaj ayarı nasıl yapılır, kombinize en yakın peteklerin alt vanalarını sonun kadar kapatıp 1 tur veya 1 buçuk tur olacak şekilde açın. bu ayara reglaj denir. Kalorifer vanalarını reglaj uygulaması yaparak tüm petekleri eşit ısıtın. Bu teknik düzenleme termostatik vanalarda uygulanmamaktadır. Termostatik vanası bulunanlar kademelere göre petek ısısını azaltıp çoğaltabilirler.

Maddeler halinde reglaj ayarını anlatalım;

  • Evinizdeki tüm peteklerin üst vanalarını tamamen açın
  • Kalorifer peteklerinizi kombiye yakınlık mesafesine göre en çok ısınandan en az ısınana doğru numaralandırın. (6 adet petek bulunan bir evde kombiye en yakın petek 1. En uzak petek ise 6. Sırada yer alır.)
  • 1 numaralı yani en çok ısınan peteğin altındaki vanayı önce tamamen kapalı konuma getirin, ardından yarım tur açın.
  • 2 numaralı peteğin alttaki vanasını önce kapatıp ardından bir tur açın.
  • En sondan bir önceki vanaya kadar bu işlemi komiden uzaklaştıkça arttırarak tekrarlayın.
  • En sondaki yani en az ısınan peteğe geldiğinizde alttaki vana tamamen açık olmalıdır.

Reglaj Ayarının Amacı Nedir?

Reglaj tekniğinin amacı kombiye uzak olan peteklerin ısınmamasından dolayı yapılan işlemdir. Bu işlemde amacımız kombimize uzak olan peteklerin tam olarak ısınmasını sağlamaktır. Kombiye yakın olan peteklerin alt vanaları kısık olduğu için su çok hızlı bir şekilde çıkmayacaktır. Böylece kombinin arkadan gönderdiği kaynar sıcak su direk olarak en son peteğe ulaşak ve daha iyi bir ısı performansı sağlayacaktır.