Peteklerin Havası Nasıl Alınır

Peteklerin havası nasıl alınır sorusun bir çoğumuz kış aylarının soğuk havasını hissettiğimizde araştırırız. Peteklerin havasını ister kombiniz ister merkezi sistem petek olsun aynı işlem ile kolayca alabilirsiniz. Petek hava alma işlemine başlarken kombinize herhangi bir müdahele yapmanız gerekmiyor. Peteklerin havasını almak için size lazım olacak ekipman bir parça bez ve petek hava alma anahtarı yani pürijör anahtarıdır. Eğer bu anahtarınız yoksa küçük bir düz tornavida ile bu işlemi yapabilirsiniz. Makalemizi sonuna kadar okursanız peteklerin havasını almayı ve hava alındıktan sonra ne  yapılması gerektiğini profesyonel olarak öğrenmiş olacaksınız.

Bir düz tornavida veya pürijör anaharı ile petekğin üst yan kısmından vananın olmadığı taraftan hava olma işlemini yapınız. İşlem sonrası ısının ilerlediğini ve sorunun çözüldüğünü göreceksiniz. Eğer peteğin havasını alırken su geliyor ise peteğinizde hava yoktur. Bu bölüme kadar Peteklerin havası nasıl alınır sorusunu cevapladık kombinizin düzenli çalışması için hava alma işlemi sonrasında yapılacaklarıda yazımızın devamındasizler için kaleme aldık.

Peteklerin havası nasıl alınır

Peteklerde Hava Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Günümüzde hemen hemen bütün evlerde kombi veya merkezi ısıtma sistemi mevcuttur. Kombi ile ısınmak için peteklere ihtiyacımız vardır. Peteklerin farklı çeşitleri bulunmaktadır. Bu petek çeşitlerine bağlı olarak da ısınma olayı verimli ya da verimsiz olabilmektedir.

En çok kullanılan ve yaygın olan petekler panel peteklerdir. Bu peteklerin hemen hemen hepsi aynı şekilde hava alma işlemi uygulanmaktadır. Peteklerde hava olduğu nasıl anlaşılır sorusuna gelecek olursak sizlere maddeler halinde kısa bilgi verelim.

  • Peteklerinizin üst kısmı ısınmıyor ise
  • Peteklerinizde dalga dalga ısı kaybı varsa peteklerin havasını almalısınız
  • Peteklerinizin üst kısmı dışında alt kısımlarda hiç ısı yok ise hava olduğu anlaşılır

Bu gibi problemler var ise peteklerinizde hava olduğu içindir. Fakat petekleriniz de üst kısım tamamen ısınıyor alt kısımlar ısınmıyor ise bu hava alma ile ilgili değildir. Bu sorunun çözümü petek temizleme hizmeti ile çözülmektedir.

Hava Olan Petek Neden Isınmaz

Hava olan petek neden ısınmaz kombi suyu basınçlı bir şekilde basmasına rağmen petek hiç ısınıyor. Petekğin üst kısmının bir kısmı ısınıyor ise hava suyu geçirmedeği için bu problemi yaşıyorsunuz. Bir tornovida veya pürijör anaharı ile petekğin üst yan kısmından vananın olmadığı taraftan hava olma işlemini yapınız. İşlem sonrası ısının ilerlediğini ve sorunun çözüldüğünü göreceksiniz.

Peteklerin Havası Alındıktan Sonra Ne Yapılmalı?

Peteklerden hava alma işlemi bittikten sonra kombiniz durmuş olabilir. Fakat endişe etmeyin kombinin basınç seviyesi düşdüğü için bu hatayı veriyor. Kombinize tekrar su basmalısınız ve 1 buçuk bar seviyesine getirmeniz gerekmetedir. Bu işlemide başarlı bir şekilde yaptıktan sonra petekleriniz de hava olduğunda kaynaklı olan problem çözülmüş olacaktır.

Kombi Açıkken Petek Havası Nasıl Alınır?

Birçok kombinin kullanım kılavuzunda, kombi kapalıyken petek havası alınması gerektiği yazmaktadır. Ancak kombinin açık olması ya da olmaması o kadar da önemli bir durum değildir.

Kombi açıkken peteğin havası alınırsa, kombi basıncında düşme meydana gelecektir. Bunun için tüm peteklerin tek tek havası alınana kadar sürekli kombiye su takviyesi yapılmalıdır. Çünkü kombinin basıncı bir barın altına düşünce kombi çalışmayı durduracaktır. Bu sebeple kombinin basıncının bir barın altına düşmemesine özen gösterilmesi gerekir.

Petek Havası Alınmazsa Ne Olur

Petek içerisinde biriken hava boşlukları sebebiyle, petek içerisinde bulunan sıcak su, petek yüzeyine eşit bir şekilde yayılmayacağından ısınma sorununu meydana getirir. Bu da; oda sıcaklıklarında azalmaya, kombinin daha çok çalışmasına ve daha çok enerji harcamasına neden olur. Böylelikle hem konforlu bir şekilde ısı elde edilemez hem de doğalgaz giderlerinde artış meydana getirir.

Tıkla Ara