Peteklerin Altı Isınmıyor

Peteklerin altı ısınmıyor ise peteklerin kirli olduğu ilk akla gelen durumdur. Kalorifer peteği ısınmıyor, peteklerin altı soğuk üstü sıcak ve peteklerin bazılarının alt kısmı ısınmıyor gibi farklı durumlar ortaya çıkar. Peteklerin altı ısınmıyor ne yapmalıyım diyorsanız petek altlarının ısınması için ilaçlı cihazlı kalorifer petek temizliği yaptırın. Altı ısınmayan petekler için ısınmayan doğalgaz peteği için reglaj ayarı etkisiz kalır. Peteğin altı ısınmıyorsa, ısınmayan petekten hava alma denenebilir ancak etkili olmaz.

Bir de petekler temizlendi ama ısınmıyor şikayeti vardır ki, bu durum işi bilmeyenlere sırf ucuz fiyat verdi diye petek temizliği yaptırılması kaynaklıdır. Önceden ısındığınız halde sonradan kalorifer peteği altı ısınmıyor, peteğin üstü ısınmıyor gibi durumlar petek bakımı ile çözüme kavuşur. Petek temizliği sonrası petek reglaj ayarı da yapılarak en iyi performans almanız sağlanır. Zamanında temizlenmeyen peteklerde bu sorun her zaman yaşanabilir. Kısaca kirli petekler yüzünden bu sorunu yaşamanız kaçınılmazdır.

Peteklerin altı ısnmıyor

Peteklerin Altı Neden Isınmaz

Kalorifer tesisatının bakımı düzenli olarak yapılmadığında ortaya çıkan sorunlardan biri peteklerin ısınmaması sorunudur. Evinizde ısınmayan petek sayısı bir tane olabileceği gibi birden fazla da olabilir.

Öncelikle peteklerin nasıl ısındığını bilmememiz gerekir. Bir peteğin ısınabilmesi için, peteğin içine kombiden gelen sıcak suyun girmesi gerekir. Kombiden gelen sıcak suyun ısısı, peteğin çeperine aktarılır. Çeperi içerden ısınan petek zamanla ısıyı dışarı aktarır. Peteğin dış çeperine ulaşan ısı havayı ısıtarak odanın ısınmasını sağlar.

Peteğin ısınmamasının temel nedeni, ya peteğe sıcak su gelmiyordur ya da gelen suyun ısısı yeterli değildir. Gelen suyun ısısı yeterli olmazsa, bu durum ya kombiden en uzak olan peteklerde görülür ya da evdeki bütün petekler ısınmamış olur. Kombi çıkışında sıcaklık gayet yüksek fakat petekler ısınmıyor veya peteklerin altı ısınmıyor diyorsanız petek temizliği şarttır. Petek temizliği 2 yılda bir defa yapılaması gerekilen bir periyodik bakımdır.

Peteklerin Altı Isınmıyor Ne Yapmalıyım

Peteklerin altı ısınmıyor şikayeti genellikle kalorifer tesisatının çamur ile dolu olduğuna işarettir. Bu çamur zamanla ısınan suyun evrim değişimi ile meydana gelebilmektedir. Zamanla kalorifer tesisatınızı ve peteklerinizi tıkamaktadır. Önemli olan petek temizliği bakımını yaptrımaktır fakat bu bakım öyle kolay olmadığı gibi profesyoneller tarafından yapılması gerekmektedir. Profesyonel hizmet almayan bir çok müşteri kısa süre sonra tekrar aynı şikayetten yakınmaktadır. Petek temizliği makineleri ve kimyasallı ilaçlar ile tesisat derinlemesine temizlenmeli ve gerekli tüm tetkikler yapılmalıdır. Unutmayın her petek temizliği makinesine sahip olan firma profesyonel olarak işe hakim olamayabilir.

Peteklerin Üstü Sıcak Altı Soğuk

  • Kalorifer peteklerinden sadece bir tanesinin altı ısınmıyorsa, petekte hava olabilir. Bu durumda, peteğin havası alınmalıdır.
  •  Havası alındıktan sonra da peteğin yarısı ısınmıyorsa, petek içinde tortulaşma sonucu su döngüsü kısmen gerçekleşmiyordur. Bu durumda peteğin temizlenmesi gerekir.
  •  Bazı durumlarda, petek bağlantıları yanlış bağlandığı için istenilen verim elde edilmeyebilir. Bağlantıların değiştirilmesi gerekir.
  • Düşük ihtimallerden biri de, kalorifer peteğinin vanasında bulunan conta tıkanıklığa sebep olur.
  • Kombiye yakın olan petek ısınıyor ama uzaktaki peteklerin alt kısmı ısınmıyorsa, reglaj ayarı yapılmalıdır. Reglaj ayarı sorununuzu çözecektir.
  • Kombi filtresinin tıkanması sonucu da peteklerde sıkıntı yaşanabilir. Kombi filtresi temizlenmesi gerekir.
  • Isıtma tesisatında bulunan bir kaçakta peteklerin altının ısınmamasına neden olabilir. Bu durumda termal kamera ile tesisat kontrol edilmeli ve kaçak tespit edilmelidir.

Isınmayan Peteklerin Temizliği Nasıl Yapılır?

Peteklerin temizlenmesi, çoğu kişinin sandığı gibi petekler sökülerek yapılan bir işlem değildir. Ayrıca hiçbir tadilat veya dağınıklıkta söz konusu değildir.Gelen ekipler sadece banyonuzdaki havlupan veya petekten işlem yapılır. Petek temizleme makinesi, banyonuzda havlupana bağlanır. Kombiye giriş vanaları kapatılır. Bütün peteklerin giriş vanaları kapatılır. Sadece temizliği yapılacak olan peteğin giriş ve çıkış vanası açık bırakılır. Daha sonra makine çalıştırılarak petek temizlenir. bu işlem tüm peteklere teker teker uygulanılır fakat peteklerin sökülmeden tek bir noktadan cihaz ile temizlenir. Makine, su ve kimyasal yardımı ile peteklere basınçlı suyu göndererek petek içindeki bütün tortuları temizleriz. Bu işlem sırayla bütün peteklere uygulanır. Petek temizliği hakkında daha detaylı bilgi almak için firmamızı arayabilirsiniz. Kalorifer peteği altı ısınmıyor sorunu çözümüiçin petek temizleme servisimiz İzmir ve ilçelerinde hizmet vermektedir. Petek temizliği bakımı %30 doğalgaz tasarrufu sağlamaktadır.

Tıkla Ara