Merkezi Sistem Petek Temizleme

Merkezi sistem petek temizleme işlemi 2 yılda 1 defa yapılması gereken bakımdır.Merkezi sistem temizliği düzenli olarak yapıldığında tüm daireler yakıt tasarrufu yapar.Merkezi ısıtma sistemlerinde en çok karşılaşılan sorun peteklerin düzgün bir şekilde ısınmaması ve evin soğuk olmasıdır.Merkezi sistemlerde her dairenin kalorifer tesisat suyu bir birine karıştığı için tesisatta ki kirli su sürekli hareket halindedir.Hareket halinde olan çamurlu su ve tortular peteklerin kanallarını,kollektör hatlarını ve tesisatı tıkamaktadır.Dolayısıyla yüzlerce petekte oluşan kireç, balçık ve çamurlaşma gibi kirlilikler sistemin her tarafını dolaşarak istenmeyen tıkanıklıklara ve arızalara sebebiyet verebilir. Aynı zamanda yüksek enerji kaybına haliyle yüksek maliyet kaybına sebebiyet verir.Petek temizliği bakımı ile tesisat tamamen temizlenir.Merkezi sistem petek temizliği bakımı aynı zamanda kolon tesisatları,kazan dairesinde ki filtreler,pompalar,cihazlar dahil tüm sistem baştan sona en ince detaya kadar temizlenmektedir.

Merkezi sistem petek temizleme

Merkezi Sistem Petek Temizliği Nasıl Yapılır?

Merkezi sistem petek temizleme işi gerek firmamızda bulunan cihazlar yardımı gerekse sistemdeki pompalar yardımı ile temizlenmektedir.Sistemin temizliği kazan dairesinden yapılır. Evlerde herhangi bir petek sökülmez. Sadece dairelerde hava almak gerekirse veya peteklerin vanalarının açılıp kapanması gerekirse bunun için dairelere girilebilir. Her daire sakininin evde bir kişi bulundurması gereklidir. Eğer her dairenin ana vanası varsa, ana kolonla daireyi ayırabiliyorsak daire içinden de makine ile temizlik yapılabilir. Kazan dairesi temizliği ve merkezi kalorifer borularının peteklerin temizliği kış gelmeden yapılması tavsite edilir. Sistem ilk çalışmasını temiz şekilde yapması daha iyi olur.Merkezi ısıtma sistemi temizliği 3 gün ile 1 hafta arasında sürebilir bu zaman zarfı apartman ve daire sayısına göre değişiklik göstermektedir.Uzun süre kullanılan merkezi ısıtma petek temizliği daire bazlı değil, binanın tamamına uygulanması gereken temizlik işlemidir.

Merkezi Isıtma Sistemi Nasıl Çalışır?

Merkezi ısıtma sisteminde, ısının elde edilmesi için bir merkezde bulunan ısıtma kaynağı bulunmaktadır. Bu ısıtma kaynağı katı yakıt veya doğalgaz ile çalışmaktadır. Elde edilen ısı borular aracılığı ile bütün dairelere dağılmaktadır.Dairelerin girişlerinde pay ölçer olduğu için her daire ne kadar kullanım yapmış bunlar görülmektedir.

Yapı ruhsatına esas olan toplam kullanım alanının 2000 m2 ve üstünde olması halinde otel, okul, hastane, büyük kurumlar v.b. merkezi ısıtma sistemi yapılması zorunludur. Mevcut ya da yeni birden fazla bağımsız bölüme sahip merkezi ya da bölgesel ısıtma ve sıhhi sıcak su sistemli binalarda, ısıtma ve sıhhi sıcak su bağımsız bölüm kullanıcılarına paylaştırılarak kullanılır. Merkezi Isıtma Sistemi tek ısı kaynaklı sistemden lokal kullanıcı peteklerine sıhhi tesisat ile peteklerine sıcak su gönderilmek vasıtasıyla gönderilir.

Sistem merkezi olduğundan dolayı tek kaynak her tarafa aynı suyu taşır ve dolaştırır. Dolayısıyla yüzlerce petekte oluşan kireç, balçık ve çamurlaşma gibi kirlilikler sistemin her tarafını dolaşarak istenmeyen tıkanıklıklara ve arızalara sebebiyet verebilir. Aynı zamanda yüksek enerji kaybına haliyle yüksek maliyet kaybına sebebiyet verir. Bu tür sorunları yaşamamak için merkezi sistem petek temizleme bakımı yapılması gerekmetedir.

Merkezi sistem petek temizleme

Merkezi Isıtma Sistemi Peteği Temizlenmezse Ne Olur?

Merkezi ısıtma sistemi petek temizliği, ilk yapılmadan yaklaşık 9 yıl boyunca sorunsuz çalışmaktadır. Fakat 9 yıl sonra sistemde sorunlar meydana gelir. Sistem içinde dolaşan su zamanla kireçlenmeye başlar. Bu kireçlenmeden dolayı merkezi ısıtma sistemi borularının iç çapı daralmaya başlar veya tamamen tıkanır. Boruların çapı daralmaya başlayınca, pompalar daha fazla enerji tüketmeye başlar. Ayrıca pompalar daha fazla çalıştığı için çabuk yıpranırlar. Merkezi ısıtma sistemlerinde devir daimi sağlayan pompalar büyük olduğu için, arızalanması durumunda tamiri daha pahalıya gelmektedir.Ayrıca Çamurlu ve tortulu sistemlerde yakıt kullanımı çok ciddi artış göstermketedir. Daireler yaktığı yakıtın karşılığını alamamaktadır ve petekleri soğuk olmaktadır.

Merkezi sistem petek temizleme 2 yılda bir yapmanızı öneririz. Dere tesisat firması, merkezi ısıtma sistemi ve bireysel ısıtma sistemi petek temizliği konusunda Türkiye’nin öncü firmasıdır.

Merkezi Isıtma Sisteminin  Avantajları

 • Merkezi ısıtma sisteminde her dairede kombi veya soba bulunmaz ve daire sakinleri bunlarla uğraşmak zorunda kalmaz.
 • Bireysel ısıtma sisteminde yani kombi bulunan dairelerde sıcak su kısıtlıdır. Birden fazla yerde sıcak su kullanıldığı durumlarda, sıcak su basınç düşmesi yaşanmaktadır. Ancak merkezi ısıtma sisteminde sıcak su ihtiyacı kısıtlı değildir.
 • Merkezi ısıtma sisteminde tamiratlar kazan dairesinde yapıldığı için daire sakinleri etkilenmezler. Ancak bireysel ısıtma sistemi olan dairelerde, daire sakinleri tamirat ile uğraşmak zorundadılar.
 • Merkezi ısıtma sisteminde ısı pay ölçer veya kalorimetre kullanılması sayesinde, her daire tükettiği enerji kadar fatura ödemektedir. Isı pay ölçer; 2 Mayıs 2007 tarihindeki yönetmelik ile merkezi sistem olan binalarda kullanılması zorunlu hale getirilmiştir. Isı pay ölçer petek üzerine monte edilerek peteğin gün içindeki ısı kullanımını hesaplar.
 • Bireysel ısıtma sistemine göre ilk yatırım maliyeti daha düşüktür.
 • Bireysel ısıtma sisteme göre işletme maliyeti daha düşüktür.
 • Enerji tüketimi daha az olduğu için ekonomik olarak daha avantajlıdır.

Merkezi ısıtma sistemleri dezavantajları nelerdir?

 • Merkezi ısıtma sisteminde ana merkezden kumanda edilmesi bir dezavantajdır.
 • Kalorifer peteklerini 15 derecenin altına düşürememek bir dezavantajdır.
 • Bir arıza olduğunda sizi ilgilendirsin veya ilgilendirmesin ana merkezin kapatılması ile hizmet kesintisinin olması bir dezavantajdır.
 • Faturalandırmada adil paylaşım sağlanamıyor ise bu dezavantajdır.
 • Merkezi sistem olan kalorifer peteklerini temizletmek çok zordur. Kaldı ki temizletseniz de sonradan ana hatta olan kirlilik ve diğer dairelerdeki kirlilik sizin daireye dolacağından bir anlamı olmaz. Yani merkezi sistem de tek daire kalorifer petek temizliği olmaması bir dezavantajdır.
 • Merkezi sistem görevlisine ödenmesi gereken maaş için sizin ödemeniz gereken aidat bir dezavantajdır.
 • Evinizin Isısını istediğiniz dereceye ayarlayamamak bir dezavantajdır.

 

Tıkla Ara