Lavabo Tıkanıklığı Açma

Lavabo tıkanıklığı açma işleminde kırmadan dökmeden etrafı bile kirletmeden tıkanan lavabo veya mutfak giderlerinizi kesin olarak açıyoruz. Günümüzde evlerde veya iş yerlerinde pek çok tesisat sorunları meydana gelmektedir bu arızaların çoğunluğunda tıkanan gider problemleri vardır. Daha önce lavabo açma işlemleri için tahta çubuklar veya yetersiz kalan aletler ile tıkanıklığı açmak için uğraşılır fakat çoğunlukla eski yöntemler ile açılamazdı. Geriye ise sadece tıkalı lavabo açma işlemi için kırma dökme yöntemi kalırdı ve tıkanıklık bulunana kadar kırılmaya başlanır tabi tıkanıklık 1-2 metre mesafede bulunursa şanslısınız demektir çünkü bazı tesisatlar 10-15 metre uzunluğunda olabiliyor.

Bu gibi durumlarda tesisatından başından sonuna doğru kırlarak gidilir ve tıkanıklık ne zaman bulunursa orda soruna müdahale edilir fakat tabi kırılan alan kadar boru değişimi yapılır ve tekrar üzerine beton atılır ve masraf çok daha fazla olur. Teknolojinin gelişmesi ile kırma dökme işine girmeden kameralı sistemler ile tıkanıklık açılır ama peki bu kameralı sistemler nedir yazımızın devamında bu konu hakkında daha detaylı bilgi vereceğiz.

Lavabo Tıkanıklığı Neden Olur?

Lavabo tıkanıklığı genellikle mutfak lavabolarında meydana gelmektedir ve mutfakta yıkana meyve sebzelerin toprak artıkları veya dökülen yağlardan kaynaklanmaktadır. Tıkanan lavabonun açılması için ev hanımları ilk olarak lavabo açma ilacı dökmektedir. Bu yöntem küçük tıkanıklık sorunlarını ve yakın mesafade oluşan sorunları belki çözebilir ama lavabo tıkanıklığı açma kimyasalı döktüğünüz halde lavabo açılmadıysa profesyonel bir sistem mutlaka gereklidir. Unutmayın kimyasal belirli bir orandan sonra gider borularına zarar verebilir ve tesisatınızı komple değiştirmek zorunda kalabilirsiniz.

 • Lavabo da yıkanan sebze ve meyve artıkları
 • Lavabolara dökülen çay artıkları
 • Bulaşık makinesinin gider artıkları
 • Tesisatın yanlış yapılması

Lavabo açma

Lavabo Kullanımında Yapılan Hatalar

Lavabo tıkanıklığı açma işleminden sonra bizlere en çok sorulan soru lavabomuz neden tıkanmış sorusudur.Üst kısımda lavabonun neden tıkandığını anlattık. Bu kısımda ise lavabonun tıkanmaması için neler yapılmalı onlardan bahsedeceğiz.

 • Yemek ve yağ atıklarının lavaboya dökülmesi bir diğer hatadır. Lavaboda yıkanan tabak veya bardaklarınızı sıcak su ile yıkamanız daha faydalı olacaktır.
 • Sebze ve meyveleri bir leğene su doldurup leğenin içinde yıkayabilirsiniz veya üstündeki çamuru kazıyabilirsiniz.
 • Lavabonuza çay veya kahve dökmemelisiniz.

Lavabo Tıkanıklığı açma Evde Nasıl Yapılır?

Lavabo tıkanıklığı açma işlemini evde pratik yöntemlerle çözmek için her evde bulunan bir kaç ürün lazım olur bunları kolayca marketlerden temin edebilirsiniz.

 1. Lavabo açma yöntemi marketlerde satılan lavabo açıcı kimyasallar sıcak su ile lavaboya dökülür
 2. Tıkalı lavabo açma için tuz ve sirke yöntemini denemelisiniz.Önce tuzu lavabonuza dökün ve ardından bolca sirke dökünüz.
 3. Lavabo pompası ile lavabo açma yöntemi.
 4. Esnek bir tel ile lavabo açma yöntemi

Lavabo tıkanıklığı açma

Lavabo Açıcı ile Lavabo Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

Lavabo tıkanıklığı açma yöntemlerinin en başında hazır satılan kimyasallar gelir hemen hemen herkes bu yöntemi denemektedir. Fakat tıkanıklık uzak mesafede ise etki etmeyecektir ama yakın mesafede olsa bile bu işlem ile tıkalı lavabo açma işlemi başarısız olabiliyor. Sebebi ise lavabo tıkanıklığı açma kimyasalının yanlış kullanılmasıdır.  Bu yöntemi uyguladınız ve lavabo açılmadıysa artık kimyasal veya asit kullanmayınız. Asit ve kimyasalların fazla kullanımı tesisatınıza çok ciddi zarar verir firmamızdan profesyonel destek alabilirsiniz.

Lavabo Aç Kullanmalı Mıyım ?

Lavabo giderlerdeki tortu ve tıkanıklığın son bulması, lavabodan suların geri taşmaması ve bir daha asla lavabonun tıkanmaması için satın alırsınız. Peki bu para verip aldığımız kimyasallar acaba tesisatınıza zarar verirmi. Pimaş borularının ek yerlerdinde ki contalar kimyasal ilaçlara fazla dayanamaz ve erir. Bu durumda daha büyük soruna yol açar ve alt kat komşunuzun tavanından su damlamasına yani su kaçağı sorununa neden olur. Bu yüzden kimyasal ilaç kullanımı abartılmadan yapılmalı. Sorun hala çözülmüyorsa mutlaka robotlu sistemler ile müdahale edilmelidir.

Lavabo Pompası İle Lavabo Açma

Lavabo pompası ile lavabo tıkanıklığı açma yöntemi kısmi olarak tıkanmış lavabolarda etki göstermektedir.Örneğin lavabonuzdan su geri gelmiyordur ama yavaş yavaş gidiyordur bu sorunu lavabo açma pompası ile çözmeniz mümkündür. Lavabonuzun giderini pompa ile kapatın ve su ile lavabonuzu doldurun pompalamaya başlayınız sorununuzu çözecektir.Düşük bir ihtimal de olsa sorun çözülmediyse firmamızdan profesyonel destek talep edebilirsiniz.

Lavabo Tıkanıklığı açma için Tel Yöntemi

Tıkalı lavabo açma için üçüncü yöntem ise tel yöntemidir. Tel yöntemi lavabo tıkanklığı açma için  nadir olarak kullanılan yöntemdir. Tel ile lavabo açma için sert veya kalın bir cisim kullanmayınız gider borusuna zarar verebilirsiniz ve daha büyük soruna sebep olur. Esnek bir tel bulduktan sonra tıkanıklığın olduğu yere doğru teli ittirmeye başlayın. Belirli bir yerden sonra tel daha fazla gitmeyecektir çünkü orada dirsek olabilir o kavisi dirsek ile geçemezsiniz profesyonel destek almalısınız.

Lavabo Tıkanıklığı Açma Kameralı Prefesyonel Sistem

Kameralı profesyonel sistem ile lavabo gideri açma konusunda sizlere İzmir’in her bölgesinde 7gün 24 saat hizmet veriyoruz.Tıkanan lavabo için kesin çözüm ve düşük maliyet ile sorununuzu çözüyoruz.

Robot cihaz lavabo borusu içindeki cismi ya parçalar, ya iter ya da çekip getiri. Bu durum, lavabo borusundaki cisme göre değişir. Cisim parçalanabilecek bir cisimse, robot cihazda bulunan yayın ucuna parçalama işlevi gören aparat uç takılır ve cisim parçalanır. Eğer cisim parçalanmayacak bir cisimse, bu kez robot cihazın ucuna farklı bir aparat uç takılır ve cisim ya çekip çıkarılır ya da lağım kuyusuna kadar iteklenir.

Şimdi lavabo borusu içindeki cismin ne olduğu nasıl belirlenir? Sorusunu soranlar işte burada kameralı görüntüleme cihazı devreye girer.

Kameralı Lavabo açma

Lavabo tıkanıklığı açma işleminde firmamız Dere Tesisat‘ın kullandığı profesyonel cihazlardan bir diğeri ise kameralı görüntüleme sistemidir. Kameralı sistem sayesinde tıkanıklığın neden olduğunu, ne kadar mesafe uzakta olduğunu, tesisatınızda genel bir problem olup olmadığı ve tekrar tıkanır mı sorularının cevaplarını çok rahat görülmektedir. Ayrıca tesisat borularında ki kırık,çatlak ve su kaçağı gibi sorunlarda tespit edilmektedir.

 

Tıkla Ara