Kırmadan Su Kaçağı Tespiti

Kırmadan su kaçağı tespiti 10-15 yıldır daha yaygın olarak tercih edilen tesisat çözümüdür. Ev veya işyeri gibi konutlarda veya tüm su tesisatı sistemlerinde su kaçağı tespiti kırmadan tespit edilmektedir. Deneme yanılma tahmini yapılmadan tespit edilen su kaçakları daha az maliyetle sonuçlanmaktadır. Teknolojinin gelişmesi ile beraber tüm tesisat kaçakları cihazlar ile tespit edilebiliyor.Su kaçağı tespiti konusunda zamanla gelişen teknolojiler sonrasında çok daha hızlı, ekonomik ve güvenli yöntemler kullanabilmemiz için farklı türlerde cihazlar geliştirildi. Cihaz çeşitliliği firmalar için çok önemlidir. En ufak su sızıntısı tespiti için 2-3 farklı cihaz kullanımı gerekebiliyor. Profesyonel olarak hizmet veren firmamız Dere Tesisat tüm cihazlara sahiptir.

Kırmadan su kaçağı tespiti

Cihazla Kırmadan Su Kaçağı Tespiti

Cihazla kırmadan su kaçağı tespiti sayesinde duvar ya da zeminlerde oluşan su kaçaklarını çeşitli cihazlar sayesinde kırmadan tespit edilmektedir. Boru boyunca ilerleyen küçük kameralar sayesinde, borunun içinin gerçek görüntüsünü gördüğümüz ve çatlamış, delinmiş alanı birebir teşhis ettiğimiz kameralar bunlardan biridir. Bir diğer cihaz ise termal kamera diye adlandırılan cihazımızdır. Su kaçağı olan bölgeleri farklı renklerle görmemize olanak sağlamaktadır. Bu cihaz kızılötesi kameralarla da özellikle sıcak su borularında oluşan kaçakları tespit edebilmekteyiz.

Kırmadan su kaçağı tespiti esnasında duvarlarda meydana gelen nem, ıslaklık ve akıntılar büyük sorun oluşturmaktadır. Bu durumda su kaçağı tespiti yapmak oldukça zordur. Su kaçağının nereden kaynaklandığı veya hangi duvardan, zeminden geldiği anlaşılmamaktadır. Firmamızda bulunan cihazlar ile bu tür su kaçaklarını noktasal olarak tespit ediyoruz. Su kaçağında kullanılan son teknoloji yöntemlerden bir diğeri de akustik dinleme yöntemidir. Bu yöntemde özel cihazlar ile kaçak olduğu düşünülen mekânlar dinlenir. Yüksek ses tespiti sayesinde, kaçak olan yer tespit edilir ve tamir edilir.

Kırmadan Su Kaçağı Tespiti Nasıl Yapılır

Teknolojinin bu denli gelişmediği dönemlerde kırmadan su kaçağı tespiti yapmak imkansızdır. Tesisatlar kırılarak veya yıkılarak su kaçağı bulma problemleri giderilmekteydi. Su kaçağının yerini tespit edinceye kadar tesisat kırılmaktaydı. Bu durum hem zaman kaybına yol açmakta hem de maddi açıdan insanları zorlamaktaydı. Üstelik su kaçağı sorunu örneğin banyodayken, mutfaktaki tüm tesisat kırılıp dökülürdü ama sonunda sorunun banyoda olduğu tespit edilirdi. Bu durumda da gereksiz yere tadilatlar ve büyük masraflar ortaya çıkardı. Günümüzde dahi İzmir su kaçağı bulma ile alakalı insanların aklına takılan en büyük soru işareti su kaçağı tespiti sırasında duvarların, parkelerin, derzlerin kırılıp dökülecek olmasıdır.

İnsanların en çok sorduğu soru 2022 yılında bir su kaçağı için bütün evim kırılacakmı veya kırmadan su kaçağı tespiti nasıl yapılır sorusudur. Yaklaşık 15 yıldır daha yaygın kullanımda olan su kaçağı tespiti cihazları ile kırmadan su kaçağı tespiti yapılmaktadır.

Tıkla Ara