Evde Su Kaçağı Nasıl Bulunur

Evlerinizde ve işyerlerinizde su kaçağı tespiti yapmak için çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Gelişen teknoloji arızaların hızla bulunarak, onarılmasına imkan vermektedir. Bazı kaçaklar gözle fark edilebilir. Ancak kaçakların çoğu gözle tespit edilememektedir.Evde su kaçağı nasıl bulunur öcelikle gözle tespit edilemeyen su kaçakları sıva altı tesisatlardır ve bu kaçaklar cihazlar ile bulunmaktadır.Ufak sızıntılar, bağlantı noktalarında ve vanalarda gözle görülemeyen problemler oluşabilir. Evlerinizde ve işyerlerinizde birkaç su tesisatı bulunmaktadır. Bunlar, temiz su tesisatı, atık su tesisatı ve doğalgaz tesisatıdır. Bu tesisatlar da ayrı ayrı sorunlarla karşılaşılabilir. Su kaçağı tespiti yapılarak, maddi zarara uğramadan onarılmalıdır.

Evde su kaçağı nasıl bulunur dediğimizde önce profesyonel bir firmadan yardım talebinde bulunmadan önce kendi imkânlarınızla yapabileceğiniz bazı çalışmalar bulunmaktadır. Evde su kaçağı nasıl bulunur sorusunu gelelim. Sıva üstü olan tüm tesisatınızı kontrol ediniz. Çeşme dipleri, vana dipleri batarya bağlantılar vb. tesisatın görünün yerlerine bakmanız gerekmektedir.

vde su kaçağı nasıl bulunur

Banyoda Su Kaçağı Nasıl Tespit Edilir?

Banyoda su kaçağını evde kendi imkânlarınızla bulmanız çok zordur. Evin başka bir yerinde su kaçağı olduğunda, belirtileri kısa sürede ortaya çıkar ve bu durum fark edilir. Ancak banyodaki durum farklıdır. Banyodaki sızan suyun alt katta belirmesi uzun zaman alacaktır. Çünkü su sızıntısı, öncelikle duvardan geçer. Duvardan kat betonuna geçer. Bu süre içinde hem duvarın hem de betonun suya doyması gerekir. Oysa banyodaki su sızıntısı çok ufak bir sızıntıysa duvarın ve betonun suya doyması aylar alabilir. Beton suya doyduktan sonra alt katın tavanında belirmeye başlar.

  • Banyoda su kaçağı tespiti yapmadan önce su kaçağının hangi tesisat borusunda olduğu belirlenmelidir.
  • Tesisat borusu belirlendikten sonra, borunun geçtiği güzergâhlar kontrol edilir.
  • Ancak banyoda su kaçağı tespiti yapmak oldukça zordur.
  • Banyoda su kaçağı tespitinin zor olmasının sebebi fayanslardır.
  • Banyoda fayanslar olduğu için, su kaçağı sızıntısı olsa bile banyoda görülmesi mümkün değildir.
  • Ancak alt dairenin tavanında ya da duvarlarında belirtiler ortaya çıkınca, banyoda su kaçağı olduğu anlaşılabilir.

Kalorifer Tesisatındaki Su Sızıntısı Nasıl Tespit Edilir?

Kalorifer tesisatınızda su kaçağı varsa, bunu ancak kombi basınç göstergesinden anlayabilirsiniz. Her defasında kombinin basıncı düşüyorsa ve siz su takviyesi yapmak zorunda kalıyorsanız kombi tesisatınızda su kaçağı olabileceği anlamına geliyor. Ancak 2-3 ayda bir yarım bar kadar azalma söz konusuysa, bu normal bir durumdur.

Firmamız kalorifer kaçağı tespitinde termal kamera kullanmaktadır. Termal kamera ile sıcak olan kalorifer boruları beton altında olsa bile görülmektedir. Bu sayede kalorifer borularında kırık varsa hemen tespit edilir. Noktasal olarak yapılan bu tespitle, o bölge ufak çaplı olarak kırılır ve borunun kırık olan kısmına ulaşılır. Onarımı kısa sürede yapılarak kullanıma hazır hale getirilir.

Tıkla Ara